Niezrealizowane świadczenie po zmarłym poza spadkiem
Świadczenia z ZUS, których uprawniona osoba nie zdążyła pobrać przed śmiercią, mogą otrzymać członkowie jej rodziny. Muszą jednak należeć do uprawnionej kategorii i wystąpić z wnioskiem w tej sprawie przed upływem roku od dnia zgonu.
Możliwość żądania wypłaty niezrealizowanego świadczenia z ZUS została uregulowana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748; dalej: ustawa emerytalna). W myśl jej art. 136 w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, zaś w razie ich braku – innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Osoby te mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła.
W praktyce zwykle chodzi o emeryturę lub rentę, której zmarły nie pobrał za dany miesiąc albo o sytuację, gdy złożył on wniosek o przyznanie świadczenia z ZUS, lecz postępowanie w tej sprawie zakończyło się jego przyznaniem już po jego śmierci.
Z treści art. 136 ust. 1 ustawy emerytalnej wynika natomiast, że osoba uprawniona do niezrealizowanego świadczenia po zmarłym nie może skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta